İletişim Hattı +90 (328) 717 43 00

KADİRLİ TİCARET BORSASI TOPRAK ANALİZ LABARATUVARI ÜRETİCİLERİ BEKLİYOR

  • 20.12.2012

2006 yılında Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilen (akredite edilen) Kadirli Ticaret Borsası Toprak Analiz laboratuarı üreticileri bekliyor.

Mısır ve yer fıstığı hasadının yaklaştığı bugünlerde yeni ürünün ekiminden önce toprak analizinin yapılması gerekiyor.

Konuyla ilgili olarak Ticaret Borsası Toprak Analiz Laboratuar sorumlusu Zir. Müh. Alper Gürlek şunların kaydetti:

"Ürün hasadı bitiminde, yeni ürün ekilmeden, toprağa gübre uygulanmadan numunelerin alınması gerekiyor. Laboratuarımızda azot, fosfor, potasyum, pH, organik madde, kireç Ec, Fe (demir), Zn (çinko) durumunu analiz ediyoruz. Toprağın gereksiz gübrelenmesi sonucu üreticinin masraf etmesini önlüyoruz. Laboratuarımız  Osmaniye’de Bakanlığın yeterlilik  belgesi verip onayladığı bir laboratuar. Laboratuarımız toprak gübre ve su kaynakları merkez araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün gönderdiği 9 toprak numunesi laboratuarımızca analizi yapılarak sonuçlar Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilmiştir. Sonuçta laboratuarımızın durumu ‘iyi laboratuar’ olarak tanımlanmıştır. Üreticimiz için bu bir referans olmalıdır’ dedi.

Zir. Müh. Alper Gürlek ‘Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı toprak analizini özendirmek için ÇKS’ye kayıtlı üreticilere dekar başına 2.5 TL toprak analizi için katkı veriyor. Laboratuarımızda bir numune analizi için 40 TL ücret alıyoruz’ dedi.

Efendi Erkayıran

 

  • KADİRLİ TİCARET BORSASI TOPRAK ANALİZ LABARATUVARI ÜRETİCİLERİ BEKLİYOR