30

 Oda ve Borsaların kuruluş ve çalışmalarını düzenleyen 5174 Sayılı Kanunun 99. maddesi ile Borsa Muamelat Yönetmenliğinin 76. Oda Muamelat Yönetmenliğinin 81. maddesi gereğince, ilimizin itici gücü olan Oda ve Borsalarımızın hizmet kapasitesi güçlü, hizmet kalitesi yüksek Oda ve Borsalar haline getirmek için 16 Nisan 2019 Salı günü Osmaniye Öğretmen Evi Toplantı Salonunda saat 19:00 da Osmaniye Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapıldı.

Ev sahibi olarak açılış konuşmasını Osmaniye Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sait ÇENET yaptı. Konuşmasında; En son müşterek il Oda Borsa toplantımızı 31 Ekim 2018 tarihinde Kadirli Ticaret Odası ev sahipliğinde yapmıştık. Geçen 5 ay süre içerisinde Borsamız tarafından yapılan faaliyetlerimiz hakkında kısaca sizlere bilgi sunmak istiyorum. Borsamız girişimleri ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı'na 15.11.2018 tarih 1358 sayılı yazımız ile canlı hayvan satışında alının mera fonu kesintisinin kaldırılmasını talep etmiştik. Bakanlık tarafından talebimiz değerlendirildi ve canlı hayvan ve süt satışında kesilen mera fonu kesintisi 18.01.2019 tarih 30659 sayılı Resmi Gazetede yayınlan kanun ile yürüklülükten kaldırıldı. Osmaniye Ticaret Borsası ile Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Arasında Fıstık Kabuğundan Aktif Karbon Üretilmesi Protokolü İmzalandı. Fıstık kabuğundan aktif karbon üretiminin araştırılması ve mümkün pilot tesisinin kurulabilmesi ihtimalinin araştırılması için Ticaret Borsamız ile Üniversitemiz arasında protokol imzalandı. Üyelerimize ve komuoyuna borsamızın faaliyetlerinin aktarılması ve bilgi verilmesi için mobil uygulama web portalımı tekrardan güncelledik. Bölgemizde yapılan toplantılarda ve Ankara da bakanlık nezdinde özellikle yer fıstığının destekleme kapsamına alınması ve Çiftçi Bağ-Kur kesintilerinin tüccarlar tarafından yapılmasının kaldırılması taleplerimiz dile getirilmiştir. Borsamız tarafından üye ziyaretlerine başladık. İlk olarak yer fıstığı sektörünü inceleyip rapor hazırlayacağız. Burada asıl amacımız sektörde faaliyet gösteren her işletmeye dokunmak, onları dinlemek, sektörde yapılması gerekenlerin tespitini hep beraber belirlemek. Daha sonra ziyaretlerimiz tüm sektörleri kapsayacak şekilde devam edecektir. 
Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Devrim Murat AKSOY da yaptığı konuşmasında; 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın katılımıyla Burası Türkiye Burada İş Var sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.Bu kampanya çerçevesinde; Oda olarak kampanyaya destek sağlamak amacıyla basın toplantısı düzenleyip, kampanyanın duyurusunu yerel bazda gerçekleştirdik. Üyelerimizin kampanya hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak amacıyla; Osmaniye Valiliği, İŞ-KUR ve SGK kurumlarıyla işbirliği çerçevesinde, çıkan teşvikler hakkında üyelerimizin bilgilendirilmesini sağladık. 
Ayrıca kampanya çalışmalarının haricinde Odamızda teşvik masası kurulmuş olup, Devletin teşvik kapsamında 5. Bölgede yer alan ilimize sunmuş olduğu teşvikler hakkında üyelerimiz bilgilendirilmekte ve yönlendirilmektedir. 
TOBB ev sahipliğinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve bazı Bakanların katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye Ekonomi Şurası programına katılım sağlayıp, burada bulunan oda ve boralarımızla birlikte belirlediğimiz İlimizin en önemli sorun ve çözüm önerilerini birinci ağızdan aktarma fırsatını bulduk.
Üyelerimize ve çalışanlarına yönelik olarak; Mesleki Yeterlilik Belgesinin zorunluluğu olduğu 41 dalda TOBB-MEYBEM A.Ş. aracılığı ile Mesleki Yeterlilik Belgelerini Osmaniye de alma imkanını sağladık. Özellikle Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanlığı mesleğinde 115 kişi MYK belgesini Odamız aracılığıyla almış oldu. Girişimciliğin özendirilmesi ve desteklenmesi çalışmaları kapsamında Odamız ve İŞ-KUR işbirliği çerçevesinde Uygulamalı Girişimcilik Kursları Odamızda gerçekleştirilmektedir.
Odamız tarafından üyelerimizin ihtiyaçlarına yönelik olarak ücretsiz eğitimler düzenlenmektedir. Yakın zamanda Ticaret Bakanlığı ve TOBB koordinasyonunda Odamız ev sahipliğinde Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiştir. Ekonomi Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilimizde ihracatı artırmaya yönelik çalışma kapsamında; İç Ticaret Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve uzmanların katılımıyla İlimizde ihracat yapan firmalar yerinde ziyaret edilerek, firmaların sorunları, talepleri dinlendi ve firmalara yönelik sağlanan destek ve teşvikler hakkında bilgiler verildi. 
Kadirli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmethan YÜKSEL yaptığı konuşmasında, yapmakta olduğumuz bu toplantıları, ilimiz Oda ve Borsalar arasındaki ilişkileri güçlendireceğini,organlarımızda görevli üyeler arasındaki tanışma ve kaynaşmayı sağlayacağını ve ilimiz adına ekonomik ve diğer konularda görüş oluşturacağını düşünerek önemsiyorum.
Sizlerinde takdir edeceği üzere, ülkemizin içinde bulunduğu güncel sorunların başında ekonomik sıkıntılar ve işsizlik sorunu gelmektedir. Bilindiği gibi bu sorunların çözümü noktasında hükümetimiz ve üst kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Burası Türkiye Burada İş Var sloganıyla İstihdam Seferliği 2019 kampanyası başlatılmış ve bu kapsamda, pek çoğu tarihi destek olmak üzere iş dünyamıza ve girişimcilerimize 8 farklı teşvik ve destek sunulmuştur. Bu amaçla, sizlerde de olduğu gibi Odamızda bu teşvik kampanyasından tüm üyelerimizin faydalanmaları için çeşitli faaliyetler gerçekleştirilmiş ve halen de işverenler birebir ziyaret edilmek ve gerekli görüşmeler yapılmak suretiyle işsizliğin azaltılmasına önemli katkılar sunulmuş ve bu çalışmalarımız devam etmektedir dedi.
Kadirli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Mehmet BALCILAR da yaptığı konuşmada, Kadirli İlçesinde ekimi yapılan yer fıstığı hakkında bilgi vererek, ÇKS ye kayıtlı 2018 yılı yer fıstığı ekim alanı Kadirli ve Sumbas da toplam 63.330 Dekar alana ekim yapılmıştır. Bölgemizde her geçen gün yer fıstığı ekim alanı artmaktadır. Bundan sonraki İl Oda Borsa Müşterek Toplantısında Kadirli Ticaret Borsası olarak ev sahipliğini biz yapacağız dedi.

Okunma Sayısı: 256
resim